Partner serwisu
Intermodal i logistyka

„Mały trójpak energetyczny” dla branż energochłonnych

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
10-08-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
„Mały trójpak energetyczny” dla branż energochłonnych
fot. Włodzimierz Włoch
Jakie zmiany dla branż energochłonnych przewiduje mały trójpak energetyczny - piszą Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu oraz Forum CO2, prezes Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii wraz z Filipem Elżanowskim adwokatem z Kancelarii Prawnej Elżanowski Cherka & Wąsowski.

Obowiązujące dziś przepisy nakładają na branże energochłonne, dla których energia elektryczna stanowi jeden z podstawowych kosztów produkcji, wyłącznie bierne ponoszenie kosztów wsparcia bez możliwości samodzielnego rozliczenia zwiększonych kosztów tej energii. Obecny system narzuca tym odbiorcom ponoszenie kosztów wsparcia w wysokości ustalonej w umowie sprzedawcy. Skutkiem czego poziom kosztów energii może często drastycznie się różnic. Chodzi tu o znaczne sumy wynikające z poziomu kosztów określonego w kontraktach, a cenami giełdowymi kolorowych certyfikatów. Uchwalony przez Sejm „mały trójpak energetyczny” wprowadzi w obowiązującym systemie wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z oze i w kogeneracji redukcję kosztów dla przedsiębiorstw energochłonnych (w tekście ustawy określanych określeni są oni jako odbiorcy przemysłowi). Na początku nowa regulacja umożliwi odbiorcom energochłonnym samodzielne wywiązywanie się z obowiązków uzyskiwania i umarzania świadectw pochodzenia. Po notyfikacji Komisji Europejskiej można będzie stosować przepisy, które zmniejszają zakres tych obowiązków dla podmiotów wskazanych w ustawie.

 

Jak zdefiniowany jest odbiorca przemysłowy?

 

Zgodnie z przewidzianą w nowelizowanym prawie energetycznym konstrukcją odbiorca przemysłowy to odbiorca końcowy, którego główną działalnością gospodarczą jest działalność w zakresie: wydobywania węgla kamiennego lub rud metali nieżelaznych, produkcji wyrobów z drewna oraz korka z wyłączeniem produkcji mebli, produkcji papieru i wyrobów z papieru, produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych, produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, produkcji szkła i wyrobów ze szkła, produkcji ceramicznych materiałów budowlanych, produkcji metali, produkcji elektrod węglowych i grafitowych, styków i pozostałych elektrycznych wyrobów węglowych i grafitowych, produkcji żywności.

 

Nie każdy jednak odbiorca przemysłowy będzie mógł skorzystać z możliwości samodzielnego rozliczania się z obowiązków w zakresie kolorowych certyfikatów. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 9a w ust. 1a znowelizowanej ustawy – Prawo energetyczne obowiązki, o których mowa w art. 9a ust. 1 i 8 ustawy – Prawo energetyczne (uzyskanie i umorzenie świadectw pochodzenia energii z OZE, kogeneracji, biogazu) wykonywać będzie odbiorca przemysłowy, który w roku kalendarzowym poprzedzającym rok realizacji obowiązku zużył nie mniej niż 100 GWh energii elektrycznej której koszt wyniósł nie mniej niż 3% wartości jego produkcji, a także złożył oświadczenie Prezesowi URE.

 

Samodzielne rozliczanie się odbiorców przemysłowych wymaga zatem złożenia Prezesowi URE odpowiedniego oświadczenia. Odbiorca przemysłowy spełniający wskazane kryteria jest obowiązany w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok realizacji obowiązku złożyć oświadczenie potwierdzające swoje zużycie i koszt w wartości jego produkcji w roku kalendarzowym poprzedzającym rok realizacji obowiązku. Na koniec okresu rozliczeniowego (do dnia 31 maja roku następującego po roku realizacji obowiązku) odbiorca ten jest natomiast obowiązany przekazać informację w tymże zakresie.

 

Czy w tym zakresie zmienia się coś dla sprzedawców energii?

 

Tak. W związku z nową regulacją przyjęto jednocześnie, że obowiązki związane z kolorowymi certyfikatami przedsiębiorstwa energetyczne wytwarzające energię elektryczną lub obracające tą energią wykonują jedynie w zakresie, w którym energię tę sprzedają odbiorcom końcowym niebędących odbiorcami przemysłowymi.

 

Jak ma wyglądać redukcja w zakresie obowiązków dla odbiorców przemysłowych energochłonnych?

 

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej, że przewidziane w tzw. małym trójpaku energetycznym zwolnienia dla energochłonnych są zgodne z rynkiem wewnętrznym, wejdą w życie obniżone progi obowiązków. Redukcja kosztów dla energochłonnych opierać się będzie wówczas na mechanizmie obniżenia podstawy obliczania wysokości obowiązku uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia. Obowiązek ten wykonywany będzie wówczas przez przemysłowych odbiorców energochłonnych w odniesieniu do odpowiedniej części energii elektrycznej zakupionej na własny użytek. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 9a ust. 1a ustawy – Prawo energetyczne „Obowiązek, o którym mowa w ust. 1 i 8, odbiorcy przemysłowi, o których mowa w ust. 1a pkt 1, którzy w roku kalendarzowym poprzedzającym rok realizacji obowiązku zużyli:

1) nie mniej niż 100 GWh energii elektrycznej i dla których koszt energii elektrycznej wyniósł ponad 12% wartości ich produkcji – wykonują w odniesieniu do 20% ilości energii elektrycznej zakupionej na własny użytek w roku realizacji obowiązku;

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Intermodal i logistyka

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Arek Kowalczyk 13 marca 2014

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Intermodal i logistyka

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Rynek Infrastruktury 04 czerwca 2014

URE przedstawia wakacyjny poradnik dla odbiorców na rynku energii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Intermodal i logistyka

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Arek Kowalczyk 13 marca 2014

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Intermodal i logistyka

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Rynek Infrastruktury 04 czerwca 2014

URE przedstawia wakacyjny poradnik dla odbiorców na rynku energii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5